Projektowanie Systemów Cyfrowych w Językach Opisu Sprzętu (zaoczne)


UWAGA!
Zawarte w tym serwisie programy, materiały, wykłady, tutoriale itp. są opracowaniami autorskimi i są chronione prawami autorskimi. Nieuprawniona reprodukcja jakiejkolwiek ich części bez uprzedniej zgody autorów jest zabroniona. W szczególności dotyczy to wszelkich kursów prowadzonych na AGH oraz na innych uczelniach.


Przedmiot

Kurs ma na celu zdobycie podstawowej wiedzy o projektowaniu układów i systemów cyfrowych przy wykorzystaniu języków opisu sprzętu.

Kurs ma na celu zdobycie podstawowej wiedzy o projektowaniu układów i systemów cyfrowych przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i narzędzi projektowych, a w szczególności – za pomocą języków opisu sprzętu. Szczególny nacisk w całym kursie położony jest na stronę praktyczną.
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas kursu są konieczne dla dalszego kształcenia w kierunku inżynierii systemów cyfrowych (systemy wbudowane, sprzętowa implementacja algorytmów, zaawansowane zagadnienia projektowania systemów cyfrowych itp.)
Absolwenci kursu są specjalistami poszukiwanymi do praktyk i pracy zawodowej m.in. przez małopolskie oddziały globalnych firm, takich jak: ARM, ABB, Aldec, Ericpol, Evatronix, Nokia Solutions & Networks, Woodward i inne, z którymi prowadzący kurs ściśle współpracują.

Warunki zaliczenia:

1. Obecność na wykładach – premia za każdą obecność uwzględniona w ocenie końcowej.
2. Obecność na laboratorium – wykonanie tutorialów jako minimum kursowego – ocena uzależniona od stopnia zaawansowania (czasu) wykonania zadań.
3. Ocena końcowa jest oceną z laboratorium, powiększoną o premię za obecność i aktywność na wykładach.


 Wykłady

Dla szybkiego nabycia wiedzy potrzebnej podczas zajęć laboratoryjnych i projektowych przygotowano specjalny, skrócony kurs języka opisu sprzętu VHDL, wraz z praktycznymi informacjami i wskazówkami dla projektowania układów cyfrowych. W ramach wykładu omówiona jest też wykorzystywana na zajęciach laboratoryjnych i projektowych platforma sprzętowa z programowalnym układem logicznym FPGA.

UWAGA!
Poniższe materiały zostały pomyślane jako "podkładka" do notatek, wykonywanych przez studentów własnoręcznie podczas wykładu. Mają one na celu jedynie odciążyć od żmudnego i czasochłonnego przerysowywania z tablicy. Ponieważ materiały te są pozbawione istotnych komentarzy wykładowców, W ŻADNYM WYPADKU nie mogą być traktowane jako materiał wystarczający do samodzielnej nauki (skrypt). Obecność na wykładzie jest więc KONIECZNA do prawidłowego zrozumienia prezentowanych tu treści.

Program wykładów

 Laboratorium

Zdobycie podstawowych umiejętności projektowania układów i systemów cyfrowych odbywa się za pomocą dobrze udokumentowanych tutorialów, wykonywanych w obecności i przy pomocy prowadzącego. Wykorzystywane są w tym celu również nowoczesne narzędzia CAD (Aldec, Xilinx) oraz moduły uruchomieniowe z układami FPGA (Xilinx, Digilent) lub inne.

UWAGA!
Optymalna liczebność grup laboratoryjnych to 12 osób. Wszystkie terminy muszą być obciążone równomiernie.

Program laboratorium